Informacje
Certyfikacja systemów zarządzania
Jednostka Certyfikująca TDT prowadzi dobrowolną ocenę zgodności (certyfikację) systemów zarządzania ze wskazanymi przez Klienta normami. Jednostka Certyfikująca TDT wspiera w ten sposób działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa technicznego.
-
Udzielenie, odmowa, utrzymanie oraz przedłużenie certyfikacji
Na podstawie pozytywnego wyniku auditu u Wnioskodawcy jest podejmowana decyzja o udzieleniu certyfikacji oraz wydaniem dokumentów certyfikacyjnych. Certyfikacja jest udzielana na okres 3 lat.
Jeżeli decyzja o udzieleniu certyfikacji jest negatywna (ocena nie wykazała spełnienia wymagań dokumentów odniesienia), Wnioskodawca otrzymuje informację na piśmie wraz z uzasadnieniem i decyzją o odmowie udzielenia certyfikacji oraz wskazaniem możliwości odwołania się od decyzji. W przypadku odwołania się od decyzji, dalszy tryb postępowania określa dokument Zasady postępowania ze skargami i odwołaniami.
Decyzja o utrzymaniu certyfikacji jest podejmowana w następstwie pozytywnego wyniku auditu nadzoru. W przypadku decyzji negatywnej Wnioskodawca jest informowany o możliwości odwołania się od decyzji. Dalszy tryb postępowania określa dokument Zasady postępowania ze skargami i odwołaniami.
Decyzja w sprawie ponownej certyfikacji (przedłużenia certyfikacji) jest podejmowana na podstawie wyników auditu ponownej certyfikacji, jak również wyników przeglądu systemu w okresie certyfikacji oraz skarg otrzymanych od użytkowników certyfikacji. Po pozytywnej decyzji, certyfikacja jest udzielana na kolejny okres nieprzekraczający 3 lat od daty upływu ważności poprzedniej certyfikacji. W przypadku decyzji negatywnej Wnioskodawca jest informowany o możliwości odwołania się od decyzji. Dalszy tryb postępowania określa dokument Zasady postępowania ze skargami i odwołaniami.
-
Zawieszenie, cofnięcie, ograniczenie lub wznowienie certyfikacji
TDT może zawiesić ważność certyfikacji, gdy Wnioskodawca:
a) nie wypełnia zobowiązań lub wymagań certyfikacyjnych,
b) nie pozwala na przeprowadzenie auditów/ocen/inspekcji w nadzorze z wymaganą częstotliwością,
c) nie pozwala na przeprowadzenie auditów specjalnych (jeśli ma to zastosowanie),
d) nie nadesłał w ciągu trzech miesięcy od wezwania wymaganych przez TDT informacji uzupełniających,
e) nie przesłał dowodów wykonania korekcji/działań korygujących w ciągu trzech miesięcy po ocenie, chyba, że uzgodniono inny termin,
f) nie wywiązuje się ze zobowiązań wynikających z umowy,
g) wystąpił o zawieszenie certyfikacji.
TDT informuje Wnioskodawcę o warunkach, na jakich zawieszenie zostanie zakończone i zostanie wznowiona ważność certyfikacji.
Zawieszenie certyfikacji nie może przekroczyć 6 miesięcy.
TDT cofa certyfikację w następujących sytuacjach:
a) Wnioskodawca nie rozwiązał kwestii powodujących zawieszenie certyfikacji w terminie 6 miesięcy od decyzji o jej zawieszeniu,
b) Wnioskodawca nie spełnia wymagań certyfikacyjnych,
c) Wnioskodawca nie wywiązuje się z umowy z TDT lub narusza dobre imię TDT.
Certyfikacja cofnięta nie podlega przywróceniu, co nie wyklucza ponownego ubiegania się Wnioskodawcy o udzielenie nowej certyfikacji na podstawie nowego wniosku.
TDT ogranicza zakres certyfikacji:
a) w wyniku przeprowadzenia auditu w nadzorze, podczas którego stwierdzono brak adekwatności/stosowania/funkcjonowania przedmiotu oceny w pełnym zakresie udzielonej certyfikacji,
b) na wniosek Wnioskodawcy – bez wykonania auditu.
W przypadku ograniczenia zakresu certyfikacji, Wnioskodawca jest zobowiązany do uaktualnienia wszystkich swoich materiałów reklamowych.
TDT zastrzega sobie prawo do publikowania informacji o zawieszeniu, cofnięciu certyfikacji lub ograniczeniu jej zakresu w Internecie na stronie https://www.tdt.gov.pl.
-
Rozszerzenie zakresu certyfikacji
Wnioskodawca może ubiegać się o rozszerzenie zakresu udzielonej certyfikacji. Postępowanie dotyczące rozszerzenia może zostać przeprowadzone w powiązaniu z oceną w nadzorze, o ile jest to możliwe z przyczyn czasowych lub osobowych po stronie TDT, lub poprzez przeprowadzenie oceny pozaplanowej.
Sposób i zakres oceny w przypadku rozszerzenia zakresu certyfikacji określa TDT.
Wnioskodawca posiadający ważną certyfikację, posługuje się kopią /kopiami znaków certyfikacji przekazaną/ymi przez TDT w wersji elektronicznej.
Znak certyfikacji oparty jest na zastrzeżonym wzorze znaku TDT. Znak certyfikacji udostępniany jest przez TDT w wersji wektorowej, wg poniższego wzoru:
Przedmiot certyfikacji | Wzór znaku certyfikacji |
Uszczegółowienie |
System zarządzania | XX-YY ZZZ 0000
oznacza nr referencyjny dokumentu odniesienia dla certyfikowanego(-ych) systemu(-ów) zarządzania, np. PN-EN ISO 9001; PN‑EN ISO 14001; etc. |
TDT jest wyłącznym dystrybutorem znaku certyfikacji.
Zezwala się na:
- stosowanie znaku certyfikacji w skali szarości, przy zachowaniu jego czytelności
- stosowanie znaku certyfikacji w formie wytłoczeń
- stosowanie zamienne wypełnienia srebrnego zamiast szarości w technikach druku, gdzie ze względu na użyte farby niebieski nadruk na srebrnym podkładzie jest niewskazany – kolor srebrny stosować jedynie do elipsy
- skalowanie znaku certyfikacji przez klienta pod warunkiem, że:
- zachowana zostanie proporcja szerokości do wysokości
- nie ulegnie zniekształceniu forma graficzna znaku certyfikacji
- zachowana zostanie czytelność liter.
- tekstowe powoływanie się na udzieloną przez TDT certyfikację w następującej formie, bez zmiany znaczenia:
„Certyfikowany/-a przez TDT…
- system zarządzania
[ np. jakością / bezpieczeństwem i higieną pracy / środowiskowego / bezpieczeństwem żywności, etc. ]
- na zgodność z…
[ dokument(-y) odniesienia zgodnie z ważnym certyfikatem, np. PN-EN ISO 9001 / PN-EN ISO 14001/ PN‑EN ISO 3834‑2, etc. ] ”.
Nie zezwala się na:
- składanie jakichkolwiek oświadczeń wprowadzających w błąd odnośnie do certyfikacji udzielonej przez TDT
- powoływanie na udzieloną certyfikację w sposób, który może naruszać dobra osobiste lub narażać TDT na utratę publicznej wiarygodności
- stosowanie znaku certyfikacji przez strony trzecie (w tym Klientów Wnioskodawcy oraz jego podwykonawców)
- stosowanie znaku certyfikacji ani powoływanie się na udzieloną certyfikację, na wizytówkach personelu Wnioskodawcy
- stosowanie znaku certyfikacji ani powoływanie się na certyfikację po utracie ważności udzielonej certyfikacji (cofnięciu, wygaśnięciu, zawieszeniu)
- stosowanie zamiast znaku certyfikacji – znaku TDT.
Stosowanie znaku certyfikacji w sposób inny, niż opisany powyżej, wymaga pisemnej zgody TDT.
Znak certyfikacji systemu zarządzania, zwany dalej znakiem, może być stosowany wyłącznie w połączeniu z nazwą Wnioskodawcy.
Znaku nie należy stosować do oznaczania wyrobów wytwarzanych w organizacji, której system zarządzania jest certyfikowany przez TDT, ani w sposób pozwalający na interpretację, że oznacza on zgodność wyrobu.
Znaku nie można stosować na raportach z badań laboratoryjnych, wzorcowań lub kontroli.
Znak może być stosowany na dokumentach handlowych, promocyjnych i reklamowych, wyłącznie w odniesieniu do zakresu działalności określonego w certyfikacie.
Powoływanie się na udzieloną certyfikację systemu zarządzania nie może sugerować, że TDT certyfikowało wyrób (w tym usługę) lub proces.
Kontakt
Transportowy Dozór Techniczny
Wydział Certyfikacji i Oceny Zgodności
Puławska 125, 02-707 Warszawa
Anna Raczkowska – tel.: +48 505 828 614, anna.raczkowska@tdt.gov.pl